w

Eddie Murphy – Delirious (Napisy PL) 3/5

O czym jest film? Jest to typowy przykład popularnej w Ameryce "stand up comedy" — artysta wychodzi na scenę, do dyspozycji ma tylko mikrofon i zabawia publiczność różnymi opowiadaniami przez godzinę. Nie jest to łatwe zadanie. Sami wiecie jak łatwo spalić nawet dobry dowcip, albo źle opowiedzieć jakąś śmieszną historyjkę. Tutaj dodatkowo trzeba to robić przez godzinę i to tak, aby publiczność żywo reagowała na nasze żarty. Ale Amerykanie ćwiczą się w tym od zawsze. Mają np. bary, gdzie na scenie występują często mało znani komicy i zabawiają gości.

Do rzeczy. Eddie w swoim występie żartuje ze wszystkiego i ze wszystkich. Dostaje się homoseksualistom ("boję się homoseksualistów… bo są homoseksualistami"), znanym piosenkarzom i aktorom. Nie oszczędza nawet własnej rodziny. Właśnie to jest mój ulubiony motyw, gdy opowiada o swoim dzieciństwie i wychowaniu przez rodziców. "Moja matka była jak Clint Eastwood z kapciem!" – to jest po prostu genialne, jak parodiuje swoją matkę, gdy biła go kapciem za każde drobne przewinienie.

Trzeba zaznaczyć, że nie przebiera w słownictwie (Eddie, nie matka :P) i jeśli dotychczas widzieliście go tylko w samych grzecznych komediach to się zaskoczycie. Co drugie słowo padające ze sceny to "fuck", "dick", a do tego towarzyszy im sporo innych słów uznanych za wulgarne. I chyba na tym polega niezwykłość tego filmu – odkrywamy inną stronę Eddiego. Przy czym wszystko jest naprawdę genialnie opowiedziane i powinno Wam się spodobać. No chyba, że ktoś nie lubi przekleństw – wtedy radzę tego nie oglądać.

Jako że jest to film z występu z roku 1983, nie dostaniecie go w wypożyczalni na półce z nowościami. Przynajmniej u nas, bo w Stanach można to kupić (choćby na amazon.com) lub wypożyczyć. Szukajcie bo naprawdę warto. Jeśli miałbym zestawić "Eddie Murphy Delirious" z normalnymi komediami, jakie widziałem do tej pory to zaklasyfikows Stand Upałbym go w pierwszej trójce the best of the best. Polecam!

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…